Youth rodeo series crowns champs

Andrew Towne/Torrington Telegram Pole bending champions include, from left to right: 5-7 Champion: Coy Haeffelin; 8-10 Champion: Hattie Haeffelin; 11-14 Champion: Laney Salo; 15-18 Champion: Jordan Stoddard

TORRINGTON – The Torrington Youth Series (TYS) 2021 rodeo crowned series champions on Wednesday, July 28 at the Goshen Pavilion in Torrington.

Produced by Jake and Kerin Clark, the TYS rodeos offered area youth ages 5-18 the opportunity to compete in various rodeo events throughout the summer.

In its 12th year, the TYS rodeos included eight weeknight events that began May 19 and concluded July 28. Buckles were awarded to series event champions in each age division for a total of 21 belt buckles.   Contestants must have competed at six of the eight rodeos to qualify for the series awards. 

The series will start up again in May of 2022.

Series Championship Results:

Barrel Racing: 

5-7 Champion:  Willow Oliverius, Chappell, Neb.

8-10 Champion:  Kaige Reisdorfer, Cheyenne

11-14 Champion:  Madison McIntosh, Wheatland

15-18 Champion:  Jade Painter, Scottsbluff, Neb.

Pole Bending: 

5-7 Champion:  Coy Haeffelin, Torrington

8-10 Champion:  Hattie Haeffelin, Torrington

11-14 Champion:  Laney Salo, Grover, Colo.

15-18 Champion:  Jordan Stoddard, LaGrange

Dummy Roping:

5-7 Champion:  Kooper Rummel, Lingle

Goat Tying: 

5-7 Champion:  Coy Haeffelin, Torrington

8-10 Boys Champion:  Jayton Farella, Cheyenne

8-10 Girls Champion:  Hattie Haeffelin, Torrington

11-14 Boys Champion:  Tandon Bentley, Mitchell, Neb.

11-14 Girls Champion:  Rylee Griffis, Wheatland

15-18 Girls Champion:  Clara Petersen, Torrington

Breakaway Roping: 

8-10 Champion:  Maddox Sorensen, Yoder

11-14 Champion:  Juddy Farella, Cheyenne

15-18 Champion:  Brenna Herring, Veteran

Tiedown Roping: 

15-18 Champion:  Bodie Herring, Veteran

Team Roping Results: 

14 and Under Champion: Tandon Bentley, Mitchell, Neb.

High School and Under Champion:  Cort McBride, Meriden

Torrington Youth Series July 28, 2021 Rodeo Results

5-7 Barrel Racing:

1. Willow Oliverius, 18.28 seconds, Chappell, Neb.

2. Coy Haeffelin, 21.45 seconds, Torrington

8-10 Barrel Racing:

1. Kaige Reisdorfer, 15.68 seconds, Cheyenne

2. Hattie Haeffelin, 15.90 seconds, Torrington

11-14 Barrel Racing:

1. Madison McIntosh, 15.83 seconds, Wheatland

2. Laney Salo, 15.88 seconds, Grover, Colo.

15-18 Barrel Racing:

1. Kristin Schwartz, 16.20 seconds, Torrington

2. Jade Painter, 16.23 seconds, Scottsbluff, Neb.

5-7 Pole Bending:

1. Mesa Wiedman, 27.66 seconds, Torrington

2. Karson Martindale, 27.68 seconds, Torrington

8-10 Pole Bending:

1. Hattie Haeffelin, 20.65 seconds, Torrington

2. Kaige Reisdorfer, 20.88 seconds, Cheyenne

11-14 Pole Bending:

1. Tylar Stoddard, 21.62 seconds, LaGrange

2. Rylee Griffis, 22.06 seconds, Wheatland

15-18 Pole Bending:

1. Kodie Andersen, 26.03 seconds, Yoder

5-7 Dummy Roping Fast Time:

1. Kooper Rummel, 20.0 seconds, Lingle

5-7 Dummy Roping Average:

1. Kooper Rummel, 6.6 seconds on 3, Lingle

2. Shali Salo, 14.4 seconds on 3, Grover, Colo.

3. Henley Lane, 6.9 seconds on 2, Torrington

5-7 Goat Untying:

1. Karson Martindale, 11.2 seconds, Torrington

2. Mesa Wiedman, 12.1 seconds, Torrington

3. Coy Haeffelin, 13.6 seconds,     Torrington

8-10  Boys Goat Tying:

1. Tatum Wiedman, 14.4 seconds, Torrington

8-10  Girls Goat Tying:

1. Hattie Haeffelin, 11.0 seconds, Torrington

11-14 Boys Goat Tying:

1. Juddy Farella, 10.7 seconds, Cheyenne

11-14 Girls Goat Tying:

1. Rylee Griffis, 22.6 seconds on 2, Wheatland

15-18 Girls Goat Tying:

1. Clara Petersen, 20.9 seconds on 2, Torrington

8-10 Breakaway Roping:

1. Maddox Sorensen, 20.1 seconds, Yoder

15-18 Tiedown Roping Fast Times:

Round 1: Sid Petersen, 11.1 seconds, Torrington

Round 2: Trace Travnicek, 8.2 seconds, Scottsbluff, Neb.

15-18  Tiedown Roping Average:

1. Sid Petersen, 24.4 seconds on 2, Torrington

2. Kyler Clark, 26.2 seconds on 2, Yoder

3. Jate Saults, 26.9 seconds on 2, Big Springs, Neb.

11-14 Breakaway Roping:

1. Juddy Farella, 3.1 seconds, Cheyenne

15-18 Breakaway Roping:

1. Jadyn Hall, 4.2 seconds, Veteran

High School and Under Team Roping:

1. Bodie Herring, Veteran/Cort McBride, Meriden, 20.7 seconds on 2

2. Bodie Herring, Veteran/Jadyn Hall, Veteran, 26.7 seconds on 2

3. Sid Petersen, Torrington/Kyler Clark, Yoder, 13.5 seconds on 1

14-and-under Team Roping:

1. Brody Supan, 6.5 seconds, Ault, Colo.

2. Juddy Farella, 8.0 seconds, Cheyenne

3. Brody Supan, 12.2 seconds

Advertisement

TRENDING RECIPE VIDEOS

More In Sports