Locals earn postseason basketball accolades


CASPER – A trio of area athletes capped off the basketball season with all-state honors announced by the Wyoming Coaches Association this week.

It was the second such honor for Southeast High School seniors Hailey Anderson and Ellie Schmitt.

The duo led the Lady Cyclones to last weekend’s Class 2A state championship game against Wyoming Indian.

Schmitt averaged 13.6 points, 8.3 rebounds and 1.6 steals over the three games in Casper.

Meanwhile, Anderson averaged seven points, 8.6 rebounds and 2.6 assists per game at state.

In addition to the all-state accolades, Anderson, Schmitt, Morgan Ekwall, Kaci Schmick, Hayden Anderson, Bodie Herring and Cade Herring earned 2A Southeast Quadrant All-Conference honors.

Lingle-Fort Laramie senior Ty Mueller also earned Class 1A All-State honors for the Doggers.

In the 0-2 weekend, Muller averaged 12.5 points and four rebounds to go along with two steals, three assists and two blocked shots.

Savannah Mirich, Ashley Riley, Kaelyn Riley, Cordell Forkner, Ty Mueller and Bailey Powell earned All-Conference honors for the Doggers.

Mueller was also named 1A Southeast Quadrant Player of the Year, averaging 13.6 points, 4.4 rebounds per game over the course of the 14-12 season, while L-FL coach Steve Zimmerman was named Coach of the Year.

Girls

2A All-State

Alisyn Hutton (Big Horn), Tatem Edeler (Greybull), Kendall Wright (Greybull), Taylor Gaukel (Lusk), Torri Long (Pine Bluffs), Kammie Ragsdale (Pine Bluffs), Teagan Townsend (Rocky Mountain), Cheyenne Thompson (Shoshoni), Hailey Anderson (Southeast), Ellie Schmitt (Southeast), Savannah Arneach (Wind River), Kindall Seamands (Wright), Alex Trosper (Wyoming Indian) and Siona Astorga (Wyoming Indian)

2A Southeast All-Conference:

Yesi Hermosillo (Glenrock), Kianna Blackburn (Lusk), Ashley Christianson (Lusk), Taylor Gaukel (Lusk), Mackenzie Lyons (Lusk), Hyleigh Fornstrom (Pine Bluffs), Torri Long (Pine Bluffs), Kammie Ragsdale (Pine Bluffs), Hailey Anderson (Southeast), Morgan Ekwall (Southeast), Kaci Schmick (Southeast) and Ellie Schmitt (Southeast)

2A Southeast Player of the Year: Kammie Ragsdale - Pine Bluffs

1A Southeast All-Conference:

Blake Rose (Guernsey-Sunrise), Amy Campbell (H.E.M.), Madison Campbell (H.E.M.), Taylar Scott (H.E.M.), Savannah Mirich (Lingle-Fort Laramie), Ashley Riley (Lingle-Fort Laramie), Kaelyn Riley (Lingle-Ft. Laramie), Taylor Broyles (Rock River), Lydia Moore (Rock River) and Delaney Qualls (Rock River)

1A Southeast Player of the Year: Delaney Qualls - Rock River

Boys

1A All-State

Dantae Garza (Burlington), Andrew Thomas (Cokeville), Dalton Peterson (Encampment), Reid Schroeder (Encampment), Lain Mitchelson (Farson-Eden), Conor McGraw (H.E.M.), Dion Ealy (Kaycee), Hunter Rouse (Kaycee), Ty Mueller (Lingle-Fort Laramie), Tristan Bunce (Rock River), Riggin Myers (Little Snake River), Vincent Brown (St. Stephens), Clayton Louderback (Upton) and Dillon Barritt (Upton)

2A Southeast All-Conference:

Tucker Bopp (Glenrock), Jaren Fritz (Glenrock), Kale Kuhlman (Glenrock), Ryan Bruegger (Lusk), Andrew Fornstrom (Pine Bluffs), Tucker Norman (Pine Bluffs), Michael Shain (Pine Bluffs), Hayden Anderson (Southeast), Bodie Herring (Southeast) and Cade Herring (Southeast)

2A Southeast Player of the Year: Michael Shain (Pine Bluffs)

2A Southeast Coach of the Year: Tyler Kimzey (Pine Bluffs)

1A Southeast All-Conference:

Alex Delgado (Guernsey-Sunrise), Devon Grosstick (H.E.M.), Conor McGraw (H.E.M.), Shane McGraw (H.E.M.), Brendon Reeves (H.E.M.), Cordell Forkner (Lingle-Fort Laramie), Ty Mueller (Lingle-Fort Laramie), Bailey Powell (Lingle-Fort Laramie), Caeden Riley (Lingle-Fort Laramie) and Tristan Bunce (Rock River)

1A Southeast Player of the Year: Ty Mueller (Lingle-Fort Laramie)

1A Southeast Coach of the Year: Steve Zimmerman (Lingle-Fort Laramie)

© 2019-The Torrington Telegram


Video News
More In Sports