Locals competitors see success at Little Britches Rodeo


TORRINGTON – The Torrington Elk’s Little Britches Rodeo brought in 123 competitors from seven states – Wyoming, Nebraska, Colorado, South Dakota, Montana, Nevada and Utah – to the Goshen County Fairgrounds for the two-day event.

Area competitors from Southeast Wyoming saw much success at their local rodeo over the weekend. Yoder’s Haiden Thompson, Wheatland’s Rayne Gant, Yoder’s Turek Thompson and Torrington’s Blake Afdahl won all-round championships over the course of the weekend.

Saturday results

(Local competitors only)

Little Wranglers division

Barrel racing: 4. Turek Thompson 16.977

Goat tail untying: 7. Turek Thompson 10.430

Junior girls’ division

Goat tying: 2. Hadley Thompson 10.63

Trail course: 4. Hadley Thompson 34.861

Ribbon roping: 3. Sid Petersen and Remi Wells 26.59

Junior boys’ division

Breakaway roping: 1. Kyler Clark 2.82

Goat tying: 3. Tiegen Thompson 12.85

Flag racing: 4. Tiegen Thompson 8.350

Team roping: 2. Tiegen Thompson and Jayce Sorensen 25.02

Senior girls’ division

All-around champion: Haiden Thompson

All-around reserve champion: Rayne Grant

Barrel racing: 5. Rayne Grant 16.940

Goat tying: 1. Haiden Thompson 7.71; 3. Rayne Grant 8.75; 5. Kadra Clark 8.94

Breakaway roping: 4. Sadie Sturman 2.77; 5. Haiden Thompson 3.18

Pole bending: 1. Rayne Grant 21.120; 2. Haiden Thompson 21.677

Trail course: 3. Haiden Thompson 25.872

Ribbon roping: 1. Teigen Marchant and Jessica Stevens 8.79; 4. Blake Afdahl and Haiden Thompson 23.21

Senior boys

All-around champion: Teigen Marchant

Tie-down roping: 1. Jace Roselle 12.3; 4. Teigen Marchant 14.52

Steer wrestling: 1. Teigen Marchant 5.71

Team roping: 2. Jared and Bryan Lemmon 7.37; 3. Jace Roselle and Rayne Grant 13.53; 4. Tavy Leno and Haiden Thompson 17.92

Sunday results

Reserve all-around champion: Turek Thompson

Little Wranglers division

Barrel racing: 2. Turek Thompson 17.410

Goat tail untying: 1. Turek Thompson 7.63

Junior girls

All-around champion: 1. Hadley Thompson

Barrel racing: 1. Hadley Thompson 16.465

Breakaway roping: 1. Hadley Thompson 3.28

Trail course: 2. Hadley Thompson 30.011

Ribbon roping: 2. Hadley Thompson and Talli Engel 28.81

Junior boys

Goat tying: 1. Tiegen Thompson 9.38

Flag racing: 2. Tiegen Thompson 8.21

Team roping: 3. Hadley Thompson and AJ Swenson 44.97

Senior girls

All-around champion: Haiden Thompson

Barrel racing: 3. Rayne Gant 16.456; 7. Haiden Thompson 16.926

Goat tying: 3. Rayne Gant 8.37; 7. Kadra Clark 9.85

Breakaway roping: 1. Haiden Thompson 2.53; 7. Sadie Sturman 3.14

Pole bending: 7. Haiden Thompson 23.103

Trail course: 2. Haiden Thompson 22.686

Senior boys

All-around champion: Blake Afdahl

Tie-down roping: 3. Blake Afdahl 13.31; 5. Bodie Herring 13.96

Steer wrestling: 4. Blake Afdahl 8.15; 5. Teigen Marchant 15.09

Team roping: 1. Blake Afdahl and Teegan Leno 8.11; 4. Bodie Herring and Tate Bishop 13.98; 7. Jace Roselle and Rayne Grant 34.02

Ribbon roping: 1. Blake Afdahl and Haiden Thompson 11.60

Advertisement


Video News
More In Sports