Torrington Youth Series Rodeo results from July 7


TORRINGTON – Results from the July 7, 2021 rodeo. Next rodeo is July 14 and the final rodeo is July 28.

5-7 Barrel Racing:

1.     Coy Haeffelin, 20.45 seconds, Torrington

2.     Willow Oliverius, 28.54 seconds, Chappell, Neb.

8-10 Barrel Racing:

1.     Tana Salo, 16.32 seconds, Grover, Colo.

2.     Jayton Farella, 16.33 seconds, Cheyenne

3.     Bella Muir, 16.60 seconds, Carpenter

11-14 Barrel Racing:

1.     Madison McIntosh, 15.96 seconds, Wheatland

2.     Stesha Tidyman, 16.00 seconds, Carpenter

3.     TeAnna Jolovich, 16.04 seconds, Gillette,

4.     Afton McIntosh, 16.18 seconds, Torrington

15-18 Barrel Racing:

1.     Shelby Petersen, 15.64 seconds, Douglas

2.     Avery Hobbs, 15.91 seconds, Mitchell, Neb.

5-7 Pole Bending:

1.     Willow Oliverius, 37.61 seconds, Chappell, Neb.

2.     Parker McKinney, 38.48 seconds, Cheyenne

8-10 Pole Bending:

1.     Hattie Haeffelin, 20.60 seconds, Torrington

2.     Tana Salo, 22.40 seconds, Grover, Colo.

3.     Jayton Farella, 22.82 seconds, Cheyenne

11-14 Pole Bending:

1.     Laney Salo, 19.96 seconds, Grover, Colo.

2.     Emily Bennett, 20.39 seconds, Bayard, Neb.

3.     Tylar Stoddard, 20.80 seconds, LaGrange

4.     Rylee Griffis, 22.19 seconds, Wheatland

15-18 Pole Bending:

1.     Shelby Petersen, 20.44 seconds, Douglas

5-7 Dummy Roping Fast Time:

1.     Mesa Wiedman, 2.5 seconds, Torrington

5-7 Dummy Roping Average:

1.     Mesa Wiedman, 8.7 seconds on 3, Torrington

2.     Kooper Rummel, 10.4 seconds on 3, Lingle

3.     Shali Salo, 12.5 seconds on 3, Grover, Colo.

5-7 Goat Untying:

1.     Suzy Muir, 10.8 seconds, Carpenter

2.     Mesa Wiedman, 11.3 seconds, Torrington

3.     Henley Lane, 13.4 seconds, Torrington

8-10 Boys Goat Tying:

1.     Tatum Wiedman, 17.2 seconds, Torrington

8-10 Girls Goat Tying:

1.     Hattie Haeffelin, 12.5 seconds, Torrington

11-14 Boys Goat Tying:

1.     Juddy Farella, 10.0 seconds, Cheyenne

11-14 Girls Goat Tying:

1.     Rylee Griffis, 24.3 seconds on 2, Wheatland

8-10 Breakaway Roping:

1.     Jencie Franzen, 13.4 seconds, Meriden

2.     Tatum Wiedman, 13.8 seconds, Torrington

15-18 Tiedown Roping Fast Times

Round 1:  Jate Saults, 11.8 seconds, Big Springs, Neb.

Round 2:  Sid Petersen, 12.2 seconds, Torrington

15-18 Tiedown Roping Average:

1.     Bodie Herring, 25.2 seconds on 2, Veteran

2.     Jate Saults, 11.8 seconds on 1, Big Springs, Neb.

3.     Sid Petersen, 12.2 seconds on 1, Torrington

11-14 Breakaway Roping:

1.     Juddy Farella, 3.7 seconds, Cheyenne

2.     Laney Salo, 4.8 seconds, Grover, Colo.

15-18 Breakaway Roping:

1.     Brenna Herring, 3.0 seconds, Veteran

High School and Under Team Roping:

1.     Bodie Herring, Veteran/Cort McBride, Meriden, 19.4 seconds on 2

2.     Royce Breeden, Carpenter/Kyler Clark, Yoder, 22.9 seconds on 2

3.     Sid Petersen, Torrington/Kyler Clark, Yoder, 28.7 seconds on 2

14 and Under Team Roping:

1.     Juddy Farella, 10.3 seconds, Cheyenne

2.     Zane Zurcher, 12.1 seconds, Morrill, Neb.

3.     Laney Salo, 12.6 seconds, Grover, Colo.

Advertisement

TRENDING RECIPE VIDEOS


Video News
More In Sports