Young cowboys and cowgirls returned to the Pavillion at the Goshen County Fairgrounds on Wednesday for another round of Torrington Youth Series Rodeo.
This item is available in full to subscribers.
To continue reading, you will need to either log in to your subscriber account, or purchase a new subscription.
If you are a current print subscriber, you can set up a free website account and connect your subscription to it by clicking here.
If you are a digital subscriber with an active, online-only subscription then you already have an account here. Just reset your password if you've not yet logged in to your account on this new site.
Otherwise, click here to view your options for subscribing.
Please log in to continue |
TORRINGTON – Young cowboys and cowgirls returned to the Pavillion at the Goshen County Fairgrounds on Wednesday for another round of Torrington Youth Series Rodeo.
Results from the evening include:
5-7 Barrel Racing:
1. Hattie Haeffelin, Torrington, 16.22 seconds
2. Juston Keener, Mitchell, Neb., 25.17 seconds
3. Jayton Farella, Cheyenne, 29.44 seconds
8-10 Barrel Racing:
1. Juddy Farella, Cheyenne, 16.39 seconds
2. Madison McIntosh, Wheatland, 17.26 seconds
3. Rylee Griffis, Wheatland, 18.09 seconds
11-14 Barrel Racing:
1. Jade Painter, Scottsbluff, Neb., 16.10 seconds
2. Easton Boyd, Wheatland, 16.36 seconds
3. Teryn Stokes, Torrington, 16.74 seconds
4. Baliegh Lane, Torrington, 17.24 seconds
5-7 Pole Bending:
1. Hattie Haeffelin, Torrington, 22.28 seconds
2. Brilee Burford, Mitchell, Neb., 23.64 seconds
3. Zane Zurcher, Morrill, Neb., 28.51 seconds
8-10 Pole Bending:
1. Juddy Farella, Cheyenne, 23.09 seconds
2. Madison McIntosh, Wheatland, 23.51 seconds
11-14 Pole Bending:
1. Brenna Herring, Veteran, 22.19 seconds
2. Teryn Stokes, Torrington, 22.56 seconds
3. Baliegh Lane, Torrington, 23.39 seconds
5-7 Dummy Roping Fast Time:
1. Zane Zurcher, Morrill, Neb., 2.0 seconds
2. Juston Keener, Mitchell, Neb., 2.5 seconds
3. Tatum Wiedman, Torrington, 2.7 seconds
5-7 Dummy Roping Average:
1. Zane Zurcher, Morrill, Neb., 7.2 seconds on 3
2. Juston Keener, Mitchell, Neb., 8.0 seconds on 3
3. Tatum Wiedman, Torrington, 8.9 seconds on 3
5-7 Goat Untying:
1. Brilee Burford, Mitchell, Neb., 8.9 seconds
2. Juston Keener, Mitchell, Neb., 9.8 seconds
3. Hattie Haeffelin, Torrington, 9.9 seconds
4. Jack Hartman, Veteran, 10.3 seconds
8-10 Boys Goat Tying:
1. Juddy Farella, Cheyenne, 15.6 seconds
2. Colt Brown, Fort Laramie, 18.8 seconds
8-10 Girls Goat Tying:
1. Kaycee Kosmicki, Yoder, 15.5 seconds
2. Rylee Griffis, Wheatland, 17.0 seconds
11-14 Boys Goat Tying:
1. Tate Talkington, Scottsbluff, Neb., 10.5 seconds
2. Sid Petersen, Torrington, and Cory James Bomhoff, Cheyenne, 11.2 seconds
11-14 Girls Goat Tying:
1. Baliegh Lane, Torrington, 15.2 seconds
2. Afton McIntosh, Torrington, 20.0 seconds
3. Angel Rains, Torrington, 22.8 seconds
8-10 Breakaway Roping:
1. Braxton Burford, Mitchell, Neb., 4.7 seconds
2. Wyatt Marsh, Scottsbluff, Neb., 6.9 seconds
11-14 Breakaway Roping:
1. Tate Talkington, Scottsbluff, Neb., 2.6 seconds
2. Woodrow Brow, Wheatland, 3.0 seconds
3. Cory James Bomhoff, Cheyenne, 4.1 seconds
4. Sid Petersen, Torrington, and Brenna Herring, Veteran, 4.6 seconds
Team Roping:
1. Braxton Burford, Mitchell, Neb., 14.3 seconds
2. Brenna Herring, Veteran, 15.7 seconds
3. Sid Petersen, Torrington, 15.8 seconds
4. Braxton Burford, Mitchell, Neb., 17.7 seconds