The Sharks swim team tallied an impressive 56 top-five finishes, including 16 first place medals, in the Sidney Swim Meet on June 16.
This item is available in full to subscribers.
To continue reading, you will need to either log in to your subscriber account, or purchase a new subscription.
If you are a current print subscriber, you can set up a free website account and connect your subscription to it by clicking here.
If you are a digital subscriber with an active, online-only subscription then you already have an account here. Just reset your password if you've not yet logged in to your account on this new site.
Otherwise, click here to view your options for subscribing.
Please log in to continue |
SIDNEY, Neb. – The Sharks swim team tallied an impressive 56 top-five finishes, including 16 first place medals, in the Sidney Swim Meet on June 16.
Tyne Stokes led the Sharks, bringing home two first place medals in the girls 13-14-year-old group in both the 100 freestyle at 1:06.22, repeating in the 200 freestyle at 2:38.22.
Shelby Heilbrun finished tops in the girls 15-18 freestyle in a time of 31.66 sec. Heilbrun also logged a second-place finish at 1:27.85 in the 100 individual medley finals and finished fourth in the 50 breaststroke at 45.54.
In the 9-10-year-old division, Abby Dykes finished first in both the 100 individual medley (1:40.54) and the 25 backstroke (20.71) and second in the 25 fly (21.52) and the 50 freestyle (38.49). In the 8 and under group, Andy Dykes logged first-place finishes in the 25 backstroke at 25.42 and the 100 freestyle at 1:52.20, along with a second-place finish in the 25 breaststroke at 30.75 second.
Also in the 8 and under group, Charlee Floyd captured first-place in both the 25 breaststroke (29.99) and the 25 freestyle (22.43), as well as a 49.37-second finish in the 50 freestyle for second place.
Trinity Martin tallied a 2:39.29 to put her in second place in the girls eight and under 100 individual medley. Teammate Evie Reinicke finished first in the 50 freestyle for girls eight and under in a time of 48.15 seconds, capturing second in the 25 backstroke in 25.47 sec. and third in the 25 freestyle in 23.19.
For the boys, Daniel Casper brought home top finishes in the 100 freestyle at 1:07.75 and the 50 backstroke at 36.88, grabbing third place in both the 50 breaststroke (38.83) and 50 freestyle (30.12) on the way.
Timothy Randolph brought home four, second-place finishes in the boys 15-18-year-old group. He touched the wall in 1:08.44 in the 100 freestyle and 37.69 in the 50 breaststroke, adding individual medley finishes at 1:20.19 and 50 freestyle at 29.64 seconds.
In the relay events, the Sharks’ mixed 15-18 relay team finished first in the 200 medley at 2:24.77 and the 200 freestyle at 2:07.38. The 8 and under team was tops in the 100 freestyle with a time of 1:33.22.
The Sharks competed June 23 in the Alliance, Neb., swim meet. Results were not available as of press time. On Saturday, the Sharks will travel to a meet in Bridgeport, Neb.
Sidney Results
Individual Events
1 Banister, Madyson
#19 Girls 9-10 50 Free Finals 46.31 47.59 (7) 1
#39 Girls 9-10 25 Back FinalsNT 25.56 (5) 1
#59 Girls 9-10 25 Breast Finals 25.84 24.49 (1) * 3
2 Beck, Amelia
#19 Girls 9-10 50 Free Finals NT 57.36 (13) 1
#49 Women 9-10 100 Free Finals NT 2:06.80(6) 1
#59 Girls 9-10 25 Breast Finals NT DQ
3 Beck, Lillith
#17 Girls 8&U 50 Free Finals NT 1:05.62(5) 1
#57 Girls 8&U 25 Breast Finals NT 53.81 (16) 1
#77 Girls 8&U 25 Free Finals NT 29.07 (9) 1
4 Casper, Daniel
#24 Boys 15-18 100 Free Finals 1:07.751:07.75(1) 2
#44 Boys 15-18 50 Back Finals 39.77 36.88 (1) * 4
#64 Boys 15-18 50 Breast Finals 40.64 38.84 (3) * 3
#84 Boys 15-18 50 Free Finals30.43 30.12 (3) *
5 Dykes, Abby
#19 Girls 9-10 50 Free Finals 37.86 38.49 (2) 1
#29 Girls 9-10 25 Fly Finals 20.39 21.52 (2) 1
#39 Girls 9-10 25 Back Finals20.85 20.71 (1) * 2
6 Dykes, Andy
#37 Girls 8&U 25 Back Finals25.89 25.42 (1) * 2
#49 Women 8&U 100 Free Finals NT 1:52.20(1) 1
#57 Girls 8&U 25 Breast Finals 31.64 30.75 (2) * 2
7 Flanagan, Caitlyn
#25 Girls 15-18 100 Free Finals 1:27.071:22.87(4) * 6
#45 Girls 15-18 50 Back Finals 42.59 44.05 (5) 1
#75 Girls 15-18 100 IM Finals1:37.541:42.94(4) 1
#85 Girls 15-18 50 Free Finals37.75 34.81 (3) *
8 Flanagan, Lexie
#23 Girls 13-14 100 Free Finals 1:19.931:23.53(8) 1
#73 Girls 13-14 100 IM Finals1:45.771:45.38(5) * 2
#83 Girls 13-14 50 Free Finals34.44 36.39 (6)
9 Floyd, Charlee
#17 Girls 8&U 50 Free Finals NT 49.37 (2) 1
#57 Girls 8&U 25 Breast Finals NT 29.99 (1) 1
#77 Girls 8&U 25 Free Finals NT 22.43 (1) 1
10 Floyd, Jada
#41 Girls 11-12 50 Back Finals NT 49.75 (7) 1
#61 Girls 11-12 50 Breast Finals NT 50.42 (3) 1
#81 Girls 11-12 50 Free FinalsNT 40.66 (10) 1
11 Grant, Jaylynn
#17 Girls 8&U 50 Free Finals NT 1:26.56(6) 1
#37 Girls 8&U 25 Back Finals44.73 40.46 (12) * 6
#77 Girls 8&U 25 Free Finals 39.44 42.20 (20) 1
12 Hansen, Addison
#59 Girls 9-10 25 Breast Finals NT 39.39 (18) 1
#79 Girls 9-10 25 Free Finals 28.76 26.17 (15) * 4
13 Hansen, Lexi
#57 Girls 8&U 25 Breast Finals NT
#77 Girls 8&U 25 Free Finals NT 40.28 (18) 1
14 Hansen, Luke
#26 Boys 8&U 25 Fly Finals
15 Harris, Gabbi #41 Girls 11-12 50 Back Finals 59.34 57.08
#61 Girls 11-12 50 Breast Finals 57.27 52.67 (5) * 6
#81 Girls 11-12 50 Free Finals41.93 43.35 (14) 1
16 Heilbrun, Shelby
#65 Girls 15-18 50 Breast Finals 43.38 45.54 (4) 1
#75 Girls 15-18 100 IM Finals1:28.991:27.85(2) * 3
#85 Girls 15-18 50 Free Finals32.80 31.66 (1) *
17 Kelly, Grace
#19 Girls 9-10 50 Free Finals NT 1:08.02(17) 1
#39 Girls 9-10 25 Back FinalsNT 32.80 (17) 1
#59 Girls 9-10 25 Breast Finals NT 35.91 (13) 1
#79 Girls 9-10 25 Free Finals NT 28.86 (19) 1
18 Martin, Trinity
#27 Girls 8&U 25 Fly Finals 30.63 30.61 (4) * 2
#57 Girls 8&U 25 Breast Finals 34.11 43.84 (12) 1
#69 Women 8&U 100 IM Finals NT 2:39.29(2) 1
#77 Girls 8&U 25 Free Finals 27.09 25.28 (5) * 3
19 Martinez, Marcos #20 Boys 11-12 100 Free Finals NT 1:36.86(2) 1
#60 Boys 11-12 50 Breast Finals NT 1:02.26(5) 1
#80 Boys 11-12 50 Free FinalsNT 45.02 (8) 1
20 Motley, Evie
#39 Girls 9-10 25 Back Finals27.86 28.50 (9) 1
#59 Girls 9-10 25 Breast Finals 40.33 37.75 (17) * 4
#79 Girls 9-10 25 Free Finals 24.22 22.05 (7) * 4
21 Parish, Kari
#19 Girls 9-10 50 Free Finals 1:15.141:15.68(21) 1
#39 Girls 9-10 25 Back Finals37.34 31.46 (16) * 9
#59 Girls 9-10 25 Breast Finals 39.82 36.73 (15) * 5
#79 Girls 9-10 25 Free Finals 30.93 29.57 (21) * 3
22 Randolph, Joseph
#24 Boys 15-18 100 Free Finals 1:19.791:19.27(4) * 2
#44 Boys 15-18 50 Back Finals 56.11 54.62 (2) * 3
#64 Boys 15-18 50 Breast Finals 44.57 43.23 (4) * 3
#84 Boys 15-18 50 Free Finals34.88 35.40 (5)
23 Randolph, Timothy
#24 Boys 15-18 100 Free Finals 1:09.011:08.44(2) * 2
#64 Boys 15-18 50 Breast Finals 37.71 37.69 (2) * 2
#74 Boys 15-18 100 IM Finals1:20.861:20.19(2) * 2
#84 Boys 15-18 50 Free Finals30.15 29.64 (2) *
24 Reinicke, Evie
#17 Girls 8&U 50 Free Finals NT 48.15 (1) 1
#37 Girls 8&U 25 Back Finals29.40 25.47 (2) * 5
#57 Girls 8&U 25 Breast Finals 37.22 36.29 (6) * 2
#77 Girls 8&U 25 Free Finals 22.88 23.19 (3) 2
25 Ringrose, Lola
#31 Girls 11-12 50 Fly Finals 1:02.9144.57 (4) * 15
#61 Girls 11-12 50 Breast Finals NT DQ
#81 Girls 11-12 50 Free Finals54.11 38.51 (8) * 15
26 Ringrose, Ruby
#23 Girls 13-14 100 Free Finals NT 1:25.28(9) 1
#35 Girls 13-14 50 Fly Finals 42.27 45.16 (4) 1
27 Stokes, Teryn
#21 Girls 11-12 100 Free Finals 1:18.761:19.29(4) 1
#41 Girls 11-12 50 Back Finals NT 47.67 (3) 1
#81 Girls 11-12 50 Free Finals33.93 34.60 (3) 1
28 Stokes, Tyne
#23 Girls 13-14 100 Free Finals 1:05.631:06.22(1) 1
#55 Women 13-14 200 Free Finals 2:45.542:38.22(1) * 9
#83 Girls 13-14 50 Free Finals29.38 NS
29 Stull, Natalie
#63 Girls 13-14 50 Breast Finals 46.38 46.55 (5) 2
#83 Girls 13-14 50 Free Finals37.60 36.26 (5) *
30 Stull, Nathanial
#80 Boys 11-12 50 Free Finals39.28 38.70 (4) * 2
31 Vargas, Elijah
#60 Boys 11-12 50 Breast Finals 1:03.751:02.24(4) * 3
#80 Boys 11-12 50 Free Finals42.43 42.93 (6) 2
32 Walsh, Makala
#21 Girls 11-12 100 Free Finals 1:19.411:19.20(3) * 2
#81 Girls 11-12 50 Free Finals34.46 34.64 (4) 2
33 Wolfe, Griffin
#20 Boys 11-12 100 Free Finals 1:40.441:45.63(7) 1
#40 Boys 11-12 50 Back Finals 1:01.5259.32 (7) * 4
#80 Boys 11-12 50 Free Finals40.77 41.25 (5) 2
Relay Events
1 Torrington Swim Team - 'A'
#11 Mixed 8 & Under 100 Medley Relay 2:27.18 1:48.33 (2) * 18
2 Torrington Swim Team - 'A'
#12 Mixed 9-10 100 Medley Relay 1:36.83 1:41.74 (4) 1
3 Torrington Swim Team - 'A'
#13 Mixed 11-12 200 Medley Relay 3:04.10 2:56.79 (3) * 9
4 Torrington Swim Team - 'B'
#13 Mixed 11-12 200 Medley Relay NT 3:17.52 (4) 1
5 Torrington Swim Team - 'A'
#14 Mixed 13-14 200 Medley Relay NT 2:44.83 (3) 1
6 Torrington Swim Team - 'A'
#15 Mixed 15-18 200 Medley Relay 2:33.45 2:24.77 (1) * 9
7 Torrington Swim Team - 'A'
#86 Mixed 8 & Under 100 Freestyle Relay 1:54.63 1:33.22 (1)*
8 Torrington Swim Team - 'A'
#87 Mixed 9-10 100 Freestyle Relay 1:35.14 1:26.88 (5)*
9 Torrington Swim Team - 'A'
#88 Mixed 11-12 200 Freestyle Relay 2:30.682:32.34(2)
10 Torrington Swim Team - 'B'
#88 Mixed 11-12 200 Freestyle Relay NT 2:46.07 (5)
11 Torrington Swim Team - 'A'
#89 Mixed 13-14 200 Freestyle Relay NT 2:19.16 (3)
12 Torrington Swim Team - 'A'
#90 Mixed 15-18 200 Freestyle Relay 2:16.46 2:07.38(1)*