Postseason volleyball awards handed out


Seven area spikers earn accolades

TORRINGTON – Seven area high school volleyball players earned postseason awards this week.

Leading the way was Southeast senior Morgan Ekwall who earned both Class 2A All-State and 2A East All-Conference accolades. Lady Cyclone senior Kendall Haas and sophomore Jordan Stoddard joined Ekwall on the all-conference team.

The Lingle-Fort Laramie Lady Doggers also had a trio of players – seniors Kalli Nichol, Ashley Riley and Jessy White – earn 1A East All-Conference honors.

In Class 3A, Torrington senior Dani Masterson earned a spot on the 3A East All-Conference team.

3A East All-Conference

Sydni Dobbin (Buffalo), Rylee Ward (Burns), Allyson Fertig (Douglas), Andi Hunsicker (Douglas), Joslin Igo (Douglas), Kamdynn Townsend (Douglas), Grace Coy (Newcastle), Jaylen Ostenson (Newcastle), McKenzie Earl (Rawlins), Aliya Edwards (Rawlins), Jessie Jerome (Rawlins), Jordan Jerome (Rawlins), Brooke Palmer (Rawlins), Sesi Jensen (Thermopolis), Ashley McPhie (Thermopolis) and Dani Masterson (Torrington)

2A East All-Conference

Jordan Frank (Big Horn), Mary Nicholson (Big Horn), Amanda Shilcox (Glenrock), Mandi Tvedt (Glenrock), Adalaide Williams (Glenrock), Anna Richardson (Lusk), Courtney Rowley (Lusk), Char Cranston (Moorcroft), Kailee Gill (Moorcroft), Elizabeth Peterson (Moorcroft), Hyleigh Fornstrom (Pine Bluffs), Madi Fornstrom (Pine Bluffs), Sophie Howard (Pine Bluffs), Savannah Norman (Pine Bluffs), Morgan Ekwall (Southeast), Kendall Haas (Southeast), Jordan Stoddard (Southeast), Afton Marchant (Sundance), Teddi Marchant (Sundance), Cana McInerney (Sundance), Sherry Neegard (Sundance), Mikaela Easton (Wright), Jozi Edwards (Wright) and Payton Vrbas (Wright)

2A All-State

Mary Nicholson (Big Horn), Mandi Tvedt (Glenrock), Payten Sorensen (Greybull), Char Cranston (Moorcroft), Hyleigh Fornstrom (Pine Bluffs), Sophie Howard (Pine Bluffs), Aubrianne Crosby (Rocky Mountain), Teagan Townsend (Rocky Mountain), Morgan Ekwall (Southeast), Afton Marchant (Sundance), Sherry Neegard (Sundance), Seeara Wojtzcak (Tongue River), Savannah Arneach (Wind River), Skye Sanderson (Wind River), Jozi Edwards (Wright) and Payton Vrbas (Wright)

1A East All-Conference

McKenna Auzqui (Arvada-Clearmont), Ashlynn Fennema (Arvada-Clearmont), Chloe Herr (Guernsey-Sunrise), Amy Campbell (H.E.M.), Madison Campbell (H.E.M.), Taylar Scott (H.E.M.), Charla Widdison (H.E.M.), Rainey Wilson (H.E.M.), Katrina Bauman (Hulett), Bently Geib (Hulett), Sierra Kilts (Kaycee), Jade Maya (Kaycee), Arlette Ortega (Kaycee), Tinley Pierson (Kaycee), Kalli Nichol (Lingle-Fort Laramie), Ashley Riley (Lingle-Fort Laramie), Jessy White (Lingle-Fort Laramie), Annette Broyles (Rock River), Lydia Moore (Rock River), Delaney Qualls (Rock River), Jerrica Caylor (Upton), Allison Louderback (Upton), Katlyn Louderback (Upton) and Hailey Turner (Upton)

Advertisement


Video News
More In Sports