Locals earn postseason basketball awards


GOSHEN COUNTY – Ten area high school basketball players earned postseason basketball accolades following the conclusion of the Class 1A State Basketball Tournament in Casper last week.

Southeast led the way with seven players, while Lingle-Fort Laramie had three.

The Cyclones had four players – Sophomores Kealy Carson and Brenna Herring and seniors Hayden Anderson and Bodie Herring – make the 1A All-State team following third-place finishes at the state tournament.

Junior Cord Herring, senior Sawyer Anderson and sophomore Sydney Anderson joined the four on the 1A Southeast All-Conference list.

Bodie Herring was also named 1A Southeast Quadrant and SEWAC Player of the Year 1A, while Lady Cyclone coach was 1A Southeast Quadrant Coach of the Year.

Meanwhile, the Lingle-Fort Laramie Dogger teams had a trio of players recognized for their efforts this season.

Freshman Natalie Speckner made both the 1A Southeast Quadrant and SEWAC All-Conference teams, while senior Cordell Forkner made the Southeast Quadrant team. Senior Cooper Hill earned a spot on the SEWAC All-Conference list.

Class 1A All-State

Girls

COKEVILLE: Tana Teichert; Emmie Barnes; Rylee Teichert; Kylee Dayton; UPTON: Katlyn Louderback; Alyson Louderback; SOUTHEAST: Kealy Carson; Brenna Herring; FARSON-EDEN: Ighlee Thoren; KAYCEE: Tinley Pierson; BURLINGTON: Kelsi Nicholson; SARATOGA: Whitney Bennett; HANNA-ELK MOUNTAIN: Amy Campbell; TEN SLEEP: Lindsey Holiday

Boys

UPTON: Luca Brooks; Jess Claycomb; Brayden Bruce; SARATOGA: Teegan Love; Gavin Bartlett; SOUTHEAST: Bodie Herring; Hayden Anderson; DUBOIS: Max Claar; Jaryd Wells; FARSON-EDEN: Parker Clawson; BURLINGTON: Kody Gotfredson; KAYCEE: Dylan Fauber; ENCAMPMENT: Dalton Peterson; MEETEETSE: Dale McBride.

Class 1A Southeast Quadrant

All-Conference

Girls

LINGLE-FORT LARAMIE: Natalie Speckner; HANNA-ELK MOUNTAIN: Amy Campbell; Madison Campbell; Taylar Scott; ROCK RIVER: Naomi Moore, Rachel Broyles; SOUTHEAST: Sydney Anderson, Kealy Carson, Grace Desmond; Brenna Herring

Player of the Year: Amy Campbell (HEM)

Coach of the Year: Jennifer Scheer (Southeast)

Boys

GUERNSEY: Brock Hohnholt; Justin Malcom; LINGLE-FORT LARAMIE: Cordell Forkner; HANNA-ELK MOUNTAIN: Devon Grosstick; Ura Schmidt; ROCK RIVER: Johnny Moore; SOUTHEAST: Bodie Herring; Hayden Anderson; Cord Herring; Sawyer Anderson

Player of the Year ñ Bodie Herring (Southeast)

Coach of the Year ñ Taylor Dick (Guernsey)

SEWAC All-Conference

Girls

GLENROCK: Adelaide Williams; LINGLE-FORT LARAMIE: Natalie Speckner; LUSK: Courtney Rowley; Riley Shaw; PINE BLUFFS: Andrea Reifschneider; Jadan Shelit; Shelby Thurin; SOUTHEAST: Sydney Anderson, Kealy Carson, Brenna Herring

Player of the Year: Riley Shaw (Lusk)

Coach of the Year: Matt Cornelius (Lingle-Fort Laramie)

Boys

GLENROCK: Adam Bearfield: LUSK: Ryan Bruegger; Walker Kupke; LINGLE-FORT LARAMIE: Cooper Hill; PINE BLUFFS: Stu Lerwick; Ty Sweeter; Reed Thompson; SOUTHEAST: Hayden Anderson; Bodie Herring; Cord Herring

Player of the Year: Bodie Herring (Southeast)

Coach of the Year: Ed Fullmer (Lusk)

Advertisement


Video News
More In Sports