Check out the full results from the Torrington Elk's Little Britches Rodeo.
This item is available in full to subscribers.
To continue reading, you will need to either log in to your subscriber account, or purchase a new subscription.
If you are a current print subscriber, you can set up a free website account and connect your subscription to it by clicking here.
If you are a digital subscriber with an active, online-only subscription then you already have an account here. Just reset your password if you've not yet logged in to your account on this new site.
Otherwise, click here to view your options for subscribing.
Please log in to continue |
Saturday
Little Wranglers
Barrel Racing – 1, Dylan Thar, Douglas, 17.440; 2, Hadley Thompson, Yoder, 17.533; 3, Arina Haugen, Surgis, S.D., 17.892; 4, Jewel Randall, Wheatland, 21.605; 5, Tyrell Pazour, Cody, Neb., 22.339; 6, Brooke Diedrichs, Kennebec, S.D., 23.302; 7, Tayden Larson, Sturgis, S.D., 23.857.
Flag Racing – 1, Hadley Thompson, Yoder, 8.998; 2, Arina Haugen, Sturgis, S.D., 9.443; 3, Tiersyn Grubb, Spearfish, S.D., 9.571; 4, Koby Bowden, Belle Fourche, S.D., 9.590; 5, Tayden Larson, Sturgis, S.D., 11.406; 6, Jake Stoddard, Kadoka, S.D., 12.776; 7, Tyrell Pazour, Cody, Neb., 12.902.
Goat Tail Untying – 1, Hadley Thompson, Yoder, 7.121; 2, Tiersyn Grubb, Spearfish, S.D., 8.260; 3, Kamry Stratton, Torrington, 9.674; 4, Koby Bowden, Belle Fourche, S.D., 10.104; 5, Chase Howell, Laurel, Mont., 10.730; 6, Brooke Diedrichs, Kennebec, S.D., 11.100; 7, Tyrell Pazour, Cody, Neb., 11.120.
Pole Bending – 1, Hadley Thompson, Yoder, 23.213; 2, Tiersyn Grubb, Spearfish, S.D., 23.535; 3, Arina Haugen, Sturgis, S.D., 25.324; 4, Turek Thompson, Yoder, 25.459; 5, Tayden Larson, Sturgis, S.D., 26.529; 6, Brooke Diedrichs, Kennebec, S.D., 26.539; 7, Jewel Randal, Wheatland, 29.061
Junior Girls
Barrel Racing – 1, Jordan Morman, Gillette,16.421; 2, Haiden Thompson, Yoder, 16.726; 3, Landry Haugen, Sturgis, S.D., 16.816; 4, Sidney Peterson, Sturgis, S.D., 17.436; 5, Brylee Grubb, Spearfish, S.D., 17.512; 6, Talli Engel, Rozet, 17.622; 7, Ashlyn Henderson, Hyannis, Neb., 17.666.
Goat Tying – 1, Jessica Stevens, Creighton, Neb., 8.930; 2, Ashlyn Henderson, Hyannis, Neb., 10.896; 3, Brylee Grubb; Spearfish, S.D., 11.131; 4, Rayanne Griffin, Stratton, Colo., 11.648; 5, Sidney Peterson, Sturgis, S.D., 11.970; 6, Kylene Baker, Buffalo Gap, S.D., 15.401; 7, Jordan Morman, Gillette, 17.376.
Breakaway Roping – 1, Sidney Peterson, Sturgis, S.D., 5.207; 2, Jessica Stevens, Creighton, Neb., 5.218; 3, Ashlyn Henderson, Hyannis, Neb., 12.853; 4, Landry Haugen, Sturgis, S.D., 14.075; 5, Amber Salazar, Craig, Colo., 18.158.
Pole Bending – 1, Kaylee Leseberg, Pavillion, 21.767; 2, Landry Haugen, Sturgis, S.D., 21.814; 3, Bridget Romey, Hot Springs, S.D., 21.921; 4, Tyne Stokes, Torrington, 22.812; 5, Sidney Delancey, Laramie, 22.866; 6, Talli Engel, Rozet, 23.289; 7, Libby Diedrichs, Kennebec, S.D., 24.420.
Trail Course – 1, Haiden Thompson, Yoder, 26.627; 2, Amber Salazar, Craig, Colo., 29.691; 3, Carter Howell, Laurel, Mont., 31.370; 4, Bridget Romey, Hot Springs, S.D., 32.188; 5, Kylene Baker, Buffalo Gap, S.D., 32.795; 6, Brylee Grubb, Spearfish, S.D., 33.679; 7, Jessica Stevens, Creighton, Neb., 35.129.
Jr. Team Roping – 1, Caden Stoddard, Norris, S.D., Denton Good, Long Valley, S.D., 8.708; 2, Matt Miller, Callaway, Neb., Zane Kreikemeier, Callaway, Neb., 24.749; 3, Pepper Rhyne, Craig, Colo., Trevor Hartshorn, Hermosa, S.D., 26.436; 4, Clay Holz, Niobrara, Neb., Jessica Stevens, Creighton, Neb., 44.606; 5, Cael Stratton, Torrington, Tate Talkington, Scottsbluff, Neb., 49.257
Dally Ribbon Roping – 1, Cael Stratton, Torrington, Tate Talkington, Scottsbluff, Neb., 12.135; 2, Wyatt Williams, Penrose, Colo., Talli Engel, Rozet, 18.960; 3, Clay Holz, Niobrara, Neb., Jessica Stevens, Creighton, Neb., 21.818; 4, Rance Bowden, Belle Fourche, S.D., Brylee Grubb, Spearfish, S.D., 26.812; 5, Matt Miller, Callaway, Neb., Zane Kreikemeier, Callaway, Neb., 27.268; 6, Trevor Hartshorn, Hermosa, S.D., Tiegen Thompson, Torrington, 28.914; 7, Evan Bottini, Edgewood, New Mexico, Rayanne Griffin, Stratton, Colo., 38.963.
Junior Boys
Bull Riding – 1, Derek Grant, Pavillion, 68; 2, Jack Rodenbaugh, Box Elder, S.D., 67.
Saddle Bronc Steer Riding – 1, Jack Rodenbaugh, Box Elder, S.D., 59; 2, Reece Reder, Fruitdale, S.D., 52.
Bareback Steer Riding – 1, Reece Reder, Fruitdale, S.D., 52; 1, Caden Stoddard, Norris, S.D., 52.
Breakaway Roping – 1, Clay Holz, Niobrara, Neb., 2.687; 2, Joshua Womack, Newcastle, 3.800; 3, Teigen Robertson, New Underwood, S.D., 4.494; 4, Tate Talkington, Scottsbluff, Neb., 4.596; 5, Tiegen Thompson, Yoder, 4.924; 6, Caden Stoddard, Norris, S.D., 12.817; 7, Trevor Hartshorn, Hermosa, S.D., 12.854
Goat Tying – 1, Denton Good, Long Valley, S.D., 9.971; 2, Clay Holz, Niobrara, Neb., 11.500; 3, Rance Bowden, Belle Fourche, S.D., 11.678; 4, Tate, Talkington, Scottsbluff, Neb., 12.425; 5, Ace Reese, Upton, S.D., 12.749; 6, Lan, Fuhrer, Belle Fourche, S.D., 13.135; 7, Sid Petersen, Torrington, 14.364.
Flag Racing – 1, Wyatt Williams, Penrose, Colo., 7.932; 2, Trevor Hartshorn, Hermosa, S.D., 8.114; 3, Sid Petersen, Torrington, 9.575; 4, Tandon Bentley, Mitchell, Neb., 11.087; 5, Evan Bottini, Edgewood, N.M., 11.580.
Senior Girls
Barrel Racing – 1, Libby Winchell, Scottsbluff, Neb., 16.874; 2, Jacey Thompson, Yoder, 16.927; 3, Jordyn McNamee, Hulett, 17.021; 4, Kelly McDaniel, Forsyth, Mont., 17.090; 5, Madison Smith, Spearfish, S.D., 17.333; 6, Meghan Corr, Hermosa, S.D., 17.596; 7, Hannah Wilhelm, Glendo, 17.721.
Goat Tying – 1, Jacey Thompson, Yoder, 6.889; 2, Reata Beck, Albin, 8.220; 3, Ciara Stoddard, Norris, S.D., 8.291; 4, Ashlee Kritenbrink, Buffalo Gap, S.D., 8.483; 5, Elsie Campbell, Riverton, 8.764; 6, Kenna Balkenbush, Story, 8.838; 7, Libby Winchell, Scottsbluff, Neb., 9.089.
Breakaway Roping – 1, Jordyn McNamee, Hulett, 2.480; 2, Libby Winchell, Scottsbluff, Neb., 2.564; 3, Ashlee Kritenbrink, Buffalo Gap, S.D., 2.724; 4 Kenna Balkenbush, Story, 3.044; 5, Jacey Thompson, Yoder, 3.835; 6, Katy Jade O'Daniel, Kadoka, S.D., 5.699.
Pole Bending – 1, Jacey Thompson, Yoder, 21.238; 2, Sandy Southway, Alamosa, Colo., 22.030; 3, Kenna Balkenbush, Story, 22.051; 4, Madison Smith, Spearfish, S.D., 22.392; 5. Maddi Wesselink, Colorado Springs, Colo., 23.572; 6, Sydney DeWitt, Wheatland, 24.400; 7, Elsie Campbell, Riverton, 26.540.
Trail Course – 1, Kelly McDaniel, Forsyth, Mont., 28.864; 2, Ashlee Kritenbrink, Buffalo Gap, S.D., 28.972; 3, Maddi Wesselink, Colorado Springs, Colo., 31.647; 4, Jacey Thompson, Yoder, 35.783; 5, Sandy Southway, Alamosa, Colo., 59.520.
Senior Ribbon Roping – 1, Carson Good, Long Valley, S.D., Ciara Stoddard, Norris S.D., 12.772; 2, Cord Roberts, Rapid City, S.D., Ashlee Kritenbrink, Buffalo Gap, S.D., 14.738; 3, Katy Jade O'Daniel, Kadoka, S.D., Karlie Robertson, New Underwood, S.D., 21.145, 4, Kaden Pazour, Ft. Pierre. S.D., Hudson Johnson, Kadoka, S.D., 21.638; 5, Wyatt Tibbitts. Hot Springs, S.D., Hunter Johnson, Kadoka, S.D., 22.270.
Senior Team Roping – 1, Karlie Robertson, New Underwood, S.D., Canton Afdahl, Torrington, 9.223; 2, Cassidy March, Hot Springs, S.D., Jaykob Smith, Rapid City, S.D., 11.114; 3, Donny Goold; Douglas, Reata Beck, Albin, 14.359; 4, Blake Afdahl; Torrington, Cole Lane, Torrington, 22.771; 5, Kenna Balkenbush, Story, Bryan Lemmon, Torrington, 29.969; 6, Weston Mills, Gillette, Dawson McCuin, Gillette, 35.300; 7, Tanner Williamson, Rapid City, S.D., David Hartshorn, Rapid City, S.D., 42.076.
Senior Boys
Bull Riding – 1, Kolten Moss, Laramie, 73; 2, Ryley Lane, Torrington, 68; 3, David Hartshorn, Rapid City, S.D., 54; 4, Dylan Grant, Pavillion, 51.
Bareback Riding – 1, Thomas Davis, Osage, 57.
Saddle Bronc Riding – 1, Tanner Williamson, Rapid City, S.D., 41.
Tie Down Roping – 1, Canton Afdahl, Torrington, 11.978; 2, Cody Fosket, Mitchell, Neb., 12.284; 3, Merit Van Horn, Page, Neb., 13.261; 4, Cord Roberts, Rapid City, S.D., 13.673; 5, Wyatt Tibbetts, Hot Springs, S.D., 14.267; 6, Carson Good, Long Valley, Neb., 14.756; 7, David Hartshorn, Rapid City, S.D., 16.513.
Steer Wrestling – 1, Thomas Davis, Osage, 4.360; 2, Hunter Johnson, Kadoka, S.D., 8.404; 3, Donny Gould, Douglas, 8.720.
Saturday All Around
Little Wranglers – Hadley Thompson, Yoder
Junior Girls – Jessica Stevens, Creighton, Neb.
Junior Boys – Clay Holz, Niobrara, Neb.
Senior Girls – Jacey Thompson, Yoder
Senior Boys – Canton Afdahl
Saturday Reserve All Around
Little Wranglers – Tiersyn Grubb, Spearfish, S.D.
Junior Girls – Landry Haugen, Sturgis, S.D.
Junior Boys – Tate Talkington, Scottsbluff, Neb.
Senior Girls – Ashlee Kritenbrink, Buffalo Gap, S.D.
Sunday
Little Wranglers
Barrel Racing – 1, Arina Haugen, Sturgis, S.D., 17.638; 2, Hadley Thompson. Yoder, 17.671; 3, Chase Howell, Laurel, Mont., 18.065; 4, Dylan Thar, Douglas, 18.255; 5, Tiersyn Grubb, Spearfish, S.D., 18.343; 6, Jewel Randall, Wheatland, 22.030; 7, Tyrell Pazour, Cody, Neb., 22.780.
Flag Racing – 1, Hadley Thompson, Yoder, 8.775; 2, Tiersyn Grubb, Spearfish, S.D.. 9.385; 3, Koby, Bowden, Belle Fourche, S.D., 9.686; 4, Levi Hartshorn, Hermosa, S.D., 11.686; 5, Tyrell Pazour, Cody, Neb., 17.340.
Goat Tail Untying – 1, Hadley Thompson, Yoder, 6.470; 2, Kamry Stratton, Torrington, 7.440; 3, Tayden Larson, Sturgis, S.D., 8.690; 4, Tyrell Pazour, Cody, Neb., 9.450; 5 Tiersyn Grubb, Spearfish, S.D., 9.710; 6, Brooke Diedrichs, Kennebec, S.D., 10.170; 7, Koby Bowden, Belle Fourche, S.D., 10.840.
Pole Bending – 1, Hadley Thompson, Yoder, 22.990; 2, Turek Thompson, Yoder, 23.840; 3, Tiersyn Grubb, Spearfish, S.D., 24.740; 4, Dylan Thar, Douglas, 24.890; 5, Tayden Larson, Sturgis, S.D., 26.380; 6, Koby Bowden, Belle Fourche, S.D., 27.110; 7, Arina Haugen, Sturgis, S.D., 29.370.
Junior Girls
Barrel Racing – 1, Landry Haugen, Sturgis, S.D., 16.701; 2, Jordan Morman, Gillette, 16.842; 3, Haiden Thompson, Yoder, 17.130; 4, Carter Howell, Laurel, Mont., 17.163; 5, Bridget Romey, Hot Springs, S.D., 17.357; 6, Sidney Peterson, Sturgis, S.D., 17.491; 7, Thomas Kaycee, Craig, Colo., 17.636.
Goat Tying – 1, Clara Petersen, Torrington, 9.793; 2, Jessica Stevens, Creighton, NE, 9.809; 3, Brylee Grubb, Spearfish, S.D., 10.737; 4, Sidney Peterson, Sturgis, S.D., 11.080; 5, Rayanne Griffin, Stratton, Colo., 11.790; 6, Carter Howell, Laurel, Mont., 12.099; 7, Landry Haugen, Sturgis, S.D., 12.234.
Breakaway Roping – 1, Ashlyn Henderson, Hyannis, NE, 4.150; 2, Brylee Grubb, Spearfish, S.D., 4.830; 3, Haiden Thompson, Yoder, 4.890; 4, Amber Salazar, Craig, Colo., 16.650; 5, Clara Petersen, Torrington, 16.920.
Pole Bending – 1, Bridget Romey, Hot Springs, S.D., 21.189; 2, Haiden Thompson, Yoder, 21.484; 3, Landry Haugen, Sturgis, S.D., 21.816; 4, Ashlyn Henderson, Hyannis, NE, 21.898; 5, Sidney Delancey, Laramie, 22.036; 6, Jordan Morman, Gillette, 22.752; 7, Carter Howell, Laurel, Mont., 23.572.
Trail Course – 1, Brylee Grubb, Spearfish, S.D., 28.382; 2, Jessica Stevens, Creighton, NE, 29.149; 3, Amber Salazar, Craig, Colo., 29.897; 4, Haiden Thompson, Yoder, 33.648; 5, Ashlyn Henderson, Hyannis, NE, 35.250; 6, Rayanne Griffin, Stratton, Colo., 39.709; 7, Bridget Romey, Hot Springs, S.D., 40.289.
Junior Team Roping – 1, Lan Fuhrer, Belle Fourche, S.D., Rance Bowden, Belle Fourche, S.D., 11.910; 2, Pepper Rhyne, Craig, Colo., Trevor Hartshorn, Hermosa, S.D., 21.730; 3, Matt Miller, Callaway, NE, Zane Kreikemeier, Callaway, Neb., 27.120; 4, Sidney Petersen, Torrington, Cord Herring, Veteran, 32.400; 5, Caden Stoddard, Norris, S.D.. Denton Good, Long Valley, Neb., 33.540.
Dally Ribbon Roping – 1, Clay, Holz, Niobrara, NE, Jessica Stevens, Creighton, NE, 10.590; 2, Denton Good, Long Valley, S.D., Caden Stoddard, Norris, S.D., 11.070; 3, Matt Miller, Callaway, NE, Zane Kreikemeier, Callaway, NE, 13.370; 4, Cael Stratten Torrington, Tate Talkington, Scottsbluff, NE, 16.670; 5, Trevor Hartshorn, Hermosa, S.D., Tiegen Thompson, Yoder, 20.470; 6, Rance Bowden, Belle Fourche, S.D., Brylee Grubb Spearfish, S.D., 25.800; 7, Pepper Rhyne, Craig, Colo., Jolene Rhyne, Craig, Colo., 26.790.
Junior Boys
Bull Riding – 1, Jack Rodenbaugh, Box Elder, S.D., 67; 2, Derek Grant, Pavillion, 61.
Breakaway Roping – 1, Clay Holz, Niobrara, NE, 2.280; 2, Evan Bottini, Edgewood, N.M., 2.690; 3, Cael Stratten, Torrington, 4.140; 4, Ace Reese, Upton, 4.260; 5, Matt Miller, Callaway, NE, 4.530; 6, Ty Allen, Martin, S.D., 5.740; 7, Sid Petersen, Torrington, 6.420.
Goat Tying – 1, Caden Stoddard, Norris, S.D., 9.780; 2, Lan Fuhrer, Belle Fourche, S.D., 11.120; 3, Ace Reese, Upton, 12.000; 4, Wyatt Williams, Penrose, Colo., 12.550; 5, Evan Bottini, Edgewood, N.M., 13.080; 6, Tate Talkington, Scottsbluff, NE, 13.710; 7, Rance Bowden, Belle Fourche, S.D., 13.780.
Flag Racing – 1, Pepper Rhyne, Craig, Colo., 8.465; 2, Rance Bowden, Belle Fourche, S.D., 8.877; 3, Tandon Bentley, Mitchell, NE, 10.146; 4, Evan Bottini, Edgewood, N.M., 11.031.
Senior Girls
Barrel Racing – 1, Jessica Petersen, Rapid City, S.D., 16.729; 2, Jordyn McNamee, Hulett, 16.939; 3, Kenna Balkenbush, Story, 17.007; 4, Kelly McDaniel, Forsyth, Mont., 17.122; 5, Meghan Corr, Hermosa, S.D., 17.223; 6, Madison Smith, Spearfish, S.D., 17.390; 7, Cassidy March, Hot Springs, S.D., 17.958.
Goat Tying – 1, Jacey Thompson, Yoder, 7.177; 2, Kenna Balkenbush, Story, 8.007; 3, Meghan Corr, Hermosa, S.D., 8.298; 4, Kelly McDaniel, Forsyth, Mont., 9.516; 5, Elsie Campbell, Riverton, 9.528; 6, Ciara Stoddard, Norris, S.D., 10.381; 7, Libby Winchell, Scottsbluff, NE, 11.430.
Breakaway Roping – 1, Cassidy March, Hot Springs, S.D., 2.570; 2, Jordyn McNamee, Hulett, 2.610; 3, Ashley Kritenbrink, Buffalo Gap, S.D., 2.750; 4, Jacey Thompson, Yoder, 3.900; 5, Reata Beck, Albin, 6.150; 6, Rieley Maier, Bowdle, S.D., 7.410; 7, Kadra Clark, Yoder, 13.370.
Pole Bending – 1, Sandy Southway, Alamosa, Colo., 21.257; 2, Jessica Peterson, Rapid City, S.D., 21.293; 3, Kelly McDaniel, Forsyth, Mont., 22.031; 4, Madison Smith, Spearfish, S.D., 22.151; 5, Elsie Campbell, Riverton, 22.481; 6, Maddi Wesselink, Colorado Springs, Colo., 23.545; 7, Cassidy March, Hot Springs, S.D., 27.093.
Trail Course – 1, Kelly McDaniel, Forsyth, Mont., 30.847; 2, Ashlee Kritenbrink, Buffalo Gap, S.D., 35.764; 3, Maddi Wesselink, Colorado Springs, Colo., 38.074; 4, Jacey Thompson, Yoder, 45.177; 5, Sandy Southway, Alamosa, Colo., 52.373.
Senior Ribbon Roping – 1, Jacey Thompson, Yoder, Teigen Marchant, Newcastle, 14.290; 2, Cole Lane, Torrington, Madison Smith, Spearfish, S.D., 16.220.
Senior Team Roping – 1, Kenna Balkenbush, Story, Bryan Lemmon, Torrington, 6.940; 2, Jacey Thompson, Yoder, Cord Roberts, Rapid City, S.D., 9.230; 3; Blake Afdahl, Torrington, Cole Lane, Torrington, 10.090; 4, Clay Schnose, Oelrichs, S.D., Wyatt Tibbitts, Hot Springs, S.D., 12.780; 5, Cassidy March, Hot Springs, S.D., Jaykob Smith, Rapid City, S.D., 15.840; 6, Braden Pirrung, Hartford, S.D., Canton Afdahl, Torrington, 22.313; 7, Carson Good, Long Valley, S.D., Rieley Maier, Bowdle, S.D., 32.680.
Senior Boys
Bull Riding – 1, Chase Stricklin, Rock River, 70; 2, Hudson Johnson, Kadoka, S.D., 68; 3, Hunter Johnson, Kadoka, S.D., 61; 3, Abraham Sarabia, Torrington, 61; 5, Clayton Colvard, Newcastle, 60.
Bareback Riding – 1, Thomas Davis, Osage, 73.
Saddle Bronc Riding – 1, Hayden Petsch, Meridan, 56; 2, Tanner Williamson, Rapid City, S.D., 46.
Tie Down Roping – 1, Merit Van Horn, Page, NE, 10.170; 2, Teigen Marchant, Newcastle, 10.660; 3, Jaykob Smith, Rapid City, S.D., 12.110; 4, Weston Mills, Gillette, 12.930; 5, Cole Lane, Torrington, 13.530; 6, Cord Roberts, Rapid City, S.D., 14.870; 7, Canton Afdahl, Torrington, 15.110.
Steer Wresting – 1, Carson Good, Long Valley, S.D., 6.150; 2, Chase Stricklin, Rock River, 13.950; 3, Thomas Davis, Osage, 14.670; 4, Hunter Johnson, Kadoka, S.D., 14.880; 5, Tiegen Marchant, Newcastle, 25.650.
Sunday All Around
Little Wranglers – Hadley Thompson, Yoder
Junior Girls – Haiden Thompson, Yoder
Junior Boys – Rance Bowden, Belle Fourche, S.D.
Senior Girls – Jacey Thompson, Yoder
Senior Boys – Teigan Marchant, Newcastle
Sunday Reserve All Around
Little Wranglers – Tiersyn Grubb, Spearfish, S.D.
Junior Girls – Brylee Grubb, Spearfish, S.D.
Junior Boys – Caden Stoddard, Norris, S.D.
Senior Girls – Kelly McDaniel, Forsyth, Mont.
Senior Boys – Cole Lane, Torrington