2018 Torrington Elk’s Little Britches Rodeo results

© 2018-The Torrington Telegram

Saturday

Little Wranglers (5-8-years old)

Barrel Racing – 1, Juddy Farella, Wyoming, 17.259; 2, Chase Howell, Montana, 18.365; 3, J.P. Jensen, South Dakota, 18.366; 4, Graeson Bottini, Colorado, 19.361; 5, Aspen Swenson, Montana, 19.424; 6, Tucker Larson, South Dakota, 20.253; 7, Lukayzee Brink, South Dakota, 20.302.

Flag Racing – 1, Chase Howell, Montana, 8.764; 2, Aspen Swenson, Montana, 9.815; 3, Graeson Bottini, Colorado, 10.920; 4, Jake Stoddard, South Dakota, 12.573.

Goat Tail Untying – 1, Turek Thompson, Wyoming, 8.298; 2, Chase Howell, Montana, 8.301; 3, J.P. Jensen, South Dakota, 8.459; 4, Juddy Farella, Wyoming, 8.616; 5, Tayden Larson, South Dakota, 9.187; 6, Chase Walter, Colorado, 10.233; 7, Graeson Bottini, 10.302.

Pole Bending – 1, Tayden Larson, South Dakota, 23.366; 2, Turek Thompson, Wyoming, 23.842; 3, Tucker Larson, South Dakota, 24.835; 4, Aspen Swenson, Montana, 25.183; 5, Lukayzee Brink, South Dakota, 27.062; 6, Juddy Farella, Wyoming, 28.016; 7, Jewell Randall, Wyoming, 28.095.

Saturday all-around – Chase Howell, Huntley, Mont.; reserve all-around – Aspen Swenson, Ballantine, Mont.

 

Junior Girls (9-13-years old)

Barrel Racing – 1, Jordan Morman, Wyoming, 16.434; 2, Chalee Harms, Montana, 16.925; 3, Acelyn Brink, South Dakota, 17.029; 4, Bridget Romey, South Dakota, 17.170; 5, Brylee Grubb, South Dakota, 17.235; 6, Mya Randall, Wyoming, 17.390; 7, Talli Engel, Wyoming, 17.692.

Goat Tying – 1, Haiden Thompson, Wyoming, 8.694; 2, Kylene Baker, South Dakota, 9.922; 3, Sidney Peterson, South Dakota, 10.691; 4, Hadley Thompson, Wyoming, 11.003; 5, Tavy Leno, Wyoming, 13.073; 6, Brooke Bruner, Colorado, 13.492; 7, Jordan Morman, Wyoming, 14.029.

Breakaway Roping  – 1, Haiden Thompson, Wyoming, 2.49; 2, Brylee Grubbs, South Dakota, 3.40; 3, Acelyn Brink, South Dakota, 3.46; 4, Kylene Baker, South Dakota, 3.58; 5, Chalee Harms, Montana, 4.26; 6, Bridget Romey, South Dakota, 15.93.

Pole Bending – 1, Brooke Bruner, Colorado, 21.004; 2, Cassidy Evans, Colorado, 21.396; 3, Sydney Peterson, South Dakota, 21.694; 4, Acelyn Brink, South Dakota, 21.726; 5, Brylee Grubb, South Dakota, 22.340; 6, Karly Peterson, Wyoming, 22.607; 7, Tavy Leno, Wyoming, 22.617.

Trail Course – 1, Haiden Thompson, Wyoming, 26.713; 2, Brylee Grubb, South Dakota, 26.948; 3, Bridget Romey, South Dakota, 27.867; 4, Sidney Peterson, South Dakota, 31.639; 5, Carter Howell, Montana, 32.362; 6, Kylene Baker, South Dakota, 41.532; 7, Harley Ann Baas, 45.449.

Team Roping – 1, Haiden Thompson, Wyoming/Denton Good, South Dakota, 11.21; 2, Rett Coors, Colorado/Josh Womack, Wyoming, 34.08.

Saturday all-around – Haiden Thompson, Yoder; reserve all-around – Brylee Grubbs, Spearfish, S.D.

 

Junior Boys (9-13-years old)

Bull Riding – 1, Caden Glines, Wyoming, 73; 2, Jack Rodenbaugh, South Dakota, 57; 3, Jayce Sorensen, Wyoming, 54.

Saddle Bronc Steer Riding – 1, Cash Evans, Colorado, 61; 2, Roady Marsh, 53.

Bareback Steer Riding – 1, Chaz Dewey, Wyoming, 62; 1, Trevor Hartshorn, South Dakota, 62.

Breakaway Roping – 1, Denton Good, South Dakota, 3.70; 2, Gabe Glines, South Dakota, 4.02; 3, Rett Coors, Colorado, 4.08; 4, Josh Womack, Wyoming, 4.16; 5, Wyatt Williams, Colorado, 4.24; 6, Cory James Bomhoff, Wyoming, 4.51; 7, Ace Reese, Wyoming, 4.87.

Goat Tying – 1, Cory James Bomhoff, Wyoming, 13.347; 2, Evan Botinni, Colorado, 13.626; 3, Austin Pixley, Wyoming, 14.070; 4, Wyatt Williams, Colorado, 14.301; 5, Rett Coors, Colorado, 14.667; 6, Denton Good, South Dakota, 14.887; 7, Rance Bowden, South Dakota, 14.904.

Flag Racing – 1, Trevor Hartshorn, South Dakota, 7.622; 2, Wyatt Williams, Colorado, 8.207; 3, Jet Jensen, South Dakota, 8.371; 4, Rance Bowden, South Dakota, 8.915; 5, Jayce Sorensen, Wyoming, 9.655; 6, Jaxon Farella, Wyoming, 9.704; 7, Evan Botinni, Colorado, 11.238.

Dally Ribbon Roping – 1, Jet Jensen, South Dakota/ Hadley Thompson, Wyoming, 12.67; 2, Denton Good, South Dakota/ Acelyn Brink, South Dakota, 13.44; 3, Rance Bowden, South Dakota/ Brylee Grubb, South Dakota, 18.04; 4, Trevor Hartshorn, South Dakota/ Sidney Peterson, South Dakota, 18.48; 5, Evan Botinni, Colorado/ Wyatt Williams, Colorado, 20.16; 6, Tavy Leno, Wyoming/ Tiegen Thompson, Wyoming, 22.58; 7, Jayce Sorenson, Wyoming/ Jordan Morman, Wyoming, 25.76.

Saturday all-around – Denton Good, Long Valley, S.D.; reserve all-around – Trevor Hartshorn, Hermosa, S.D.

 

Senior Girls (14-18-years old)

Barrel Race – 1, Jasmyn Jensen, South Dakota, 17.033; 2, Jessica Peterson, South Dakota, 17.145; 3, Kelly McDaniel, Montana, 17.358; 4, Paige Eaks, Colorado, 18.387; 5, Rayanne Griffin, Colorado, 18.689; 6, Cassidy March, South Dakota, 19.574; 7, Jordan Pennington, Colorado, 23.025.

Goat Tying – 1, Emily Knust, Nebraska, 9.44; 2, Paige Eaks, Colorado, 11.38; 3, Kelly McDaniel, Montana, 11.97; 4, Jessica Stevens, Nebraska, 12.39; 5, Rayanne Griffin, Colorado, 12.53; 6, Saddie Hammond, Colorado, 13.72.

Breakaway Roping – 1, Katy Jade O’Daniel, South Dakota, 4.08; 2, Kelly McDaniel, Montana, 12.96.

Pole Bending – 1, Paige Eaks, Colorado, 21.643; 2, Kelly McDaniel, Montana, 22.732; 3, Jessica Peterson, South Dakota, 22.739; 4, Jordan Pennington, Colorado, 23.989; 5, Cassidy March, South Dakota, 28.380.

Trail Course – 1, Paige Eaks, Colorado, 30.417; 2, Jessica Stevens, South Dakota, 30.776; 3, Kelly McDaniel, Montana, 42.525; 4, Jordan Pennington, Colorado, 54.956.

Senior Ribbon Roping – 1, Cord Roberts, South Dakota/ Seth Shorb, South Dakota, 11.47; 2, Jessica Stevens, Nebraska/ Merit Van Horn, Nebraska, 13.46; 3, Tanner Williamson, South Dakota/ Paige Eaks, Colorado, 16.79.

Saturday all-around – Paige Eaks, Pueblo West, Colo.; reserve all-around – Kelly McDaniel, Forsythe, Mont.

 

Senior Boys (14-18-years old)

Bull Riding – 1, Wyatt Noe, 59; 2, Hudson Johnson, South Dakota, 53; 3, Christopher McKenna, Colorado, 46.

Saddle Bronc Riding – 1, Tanner Williamson, South Dakota, 61; 2, Tyerell Sickler, Nebraska, 46.

Tie-down Roping – 1, Cord Roberts, South Dakota, 10.25; 2, Chance Grill, South Dakota, 14.84; 3, Merit Van Horn, Nebraska, 15.10; 4, Wyatt Tibbits, South Dakota, 16.02; 5, Garrett Glines, South Dakota, 19.05; 6, Levi Glines, South Dakota, 20.89; 7, Cody Foskey, Nebraska, 29.89.

Steer Wrestling – 1, Seth Shorb, South Dakota, 9.85; 2, Wyatt Tibbits, South Dakota, 14.52.

Senior Team Roping – 1, Garrett Glines, South Dakota/ Levi Glines, South Dakota, South Dakota, 11.13; 2, Saddie Hammond, Colorado/ Chance Grill, South Dakota, 16.64; 3, Branson Starr, Colorado/ Braydin Starr, Colorado, 21.09; 4, Cassidy March, South Dakota/ Jaykob Smith, South Dakota, 23.71; 5, Buck Coors, Colorado/ Troupe Coors, Colorado, 24.03; 6, Wyatt Tibbits, South Dakota/ Cord Roberts, South Dakota, 24.24.

Saturday all-around – Cord Roberts, Rapid City, S.D.; reserve all-around – Chance Grill, Kadoka, S.D.

 

Sunday

Little Wranglers (5-8-years old)

Barrel Racing – 1, Aspen Swenson, Montana, 18.127; 2, J.P. Jensen, South Dakota, 18.398; 3, Chase Walter, Colorado, 19.291; 4, Graeson Bottini, New Mexico, 19.638; 5, Lukayzee Brink, South Dakota, 19.850; 6, Tucker Larson, South Dakota, 20.020; 7, Jewel Randall, Wyoming, 20.558.

Goat Tail Untying – 1, Juddy Farella, Wyoming, 9.357; 2, Tayden Larson, South Dakota, 9.920; 3, Chase Walter, Colorado, 9.975; 4, Lukayzee Brink, South Dakota, 10.774; 5, Chase Howell, Montana, 11.725; 6, Jewel Randall, Wyoming, 12.004; 7, Aspen Swenson, Montana, 12.342.

Flag Racing – 1, Chase Howell, Montana, 8.168; 2, Aspen Swenson, Montana, 9.278; 3, Juddy Farella, Wyoming, 10.459; 4, Jake Stoddard, South Dakota, 11.773.

Pole Bending – 1, Turek Thompson, Wyoming, 23.079; 2, Graeson Bottini, New Mexico, 24.063; 3, Lukayzee Brink, South Dakota, 24.350; 4, Jewel Randall, Wyoming, 25.657; 5, Chase Walter, Colorado, 25.842; 6, Aspen Swenson, Montana, 26.626; 7, J.P. Jensen, South Dakota, 26.903.

Sunday all-around – Aspen Swenson, Ballantine, Mont.; reserve all-around – Chase Walter, Avondale, Colo.

 

Junior Girls (9-13-years old)

Barrel Racing – 1, Cassidy Evans, Colorado, 16.563; 2, Jordan Morman, Wyoming, 16.667; 3, Haiden Thompson, Wyoming, 16.684; 4, Chalee Harms, Montana, 17.008; 5, Acelyn Brink, South Dakota, 17.074; 6, Grace Peterson, Wyoming, 17.156; 7, Carter Howell, Montana, 17.183.

Goat Tying – 1, Haiden Thompson, Wyoming, 8.709; 2, Carter Howell, Montana, 9.074; 3, Hadley Thompson, Wyoming, 9.687; 4, Chalee Harms, Montana, 9.832; 5, Sidney Peterson, South Dakota, 10.264; 6, Grace Peterson, Wyoming, 11.830; 7, Jordan Morman, Wyoming, 12.835.

Breakaway Roping – 1, Brylee Grubb, South Dakota, 2.70; 2, Hadley Thompson, Wyoming, 3.40; 3, Chalee Harms, Montana, 4.46; 4, Harley Ann Baas, 4.71.

Pole Bending – 1, Cassidy Evans, Colorado, 20.699; 2, Bridget Romey, South Dakota, 20.973; 3, Brooke Bruner, Colorado, 21.312; 4, Sophie Meyer, South Dakota, 21.926; 5, Tavy Leno, Wyoming, 22.286; 6, Kylene Baker, South Dakota, 23.070; 7, Harley Ann Baas, 23.521.

Trail Course – 1, Brylee Grubb, South Dakota, 25.561; 2, Haiden Thompson, Wyoming, 28.671; 3, Carter Howell, Montana, 34.543; 4, Hadley Thompson, Wyoming, 34.618; 5, Talli Engel, Wyoming, 35.589; 6, Tiersyn Grubb, South Dakota, 35.918; 7, Harley Ann Baas, 36.496.

Sunday all-around – Haiden Thompson, Yoder; reserve all-around – Cassidy Evans, Yuma, Colo.

 

Junior Boys (9-13-years old)

Bull Riding – 1, Jack Rodenbaugh, South Dakota, 72; 2, Caden Gines, Wyoming, 67; 3, Ty Allen, South Dakota, 60; 4, Devon Burbank, Colorado, 58.

Saddle Bronc Steer Riding – 1, Jack Rodenbaugh, South Dakota, 60.

Bareback Steer Riding – 1, Chaz Dewey, Wyoming, 64; 2, Trevor Hartshorn, South Dakota, 52.

Breakaway Roping – 1, Denton Good, South Dakota, 2.97; 2, Cory James Bomhoff, Wyoming, 3.18; 3, Josh Womack, Wyoming, 3.75; 4, Ace Reese, Wyoming, 3.78; 5, Riggin Carter, 3.83; 6, Jaxon Farella, Wyoming, 4.62; 7, Evan Bottini, New Mexico, 12.97.

Goat Tying – 1, Jaxon Farella, Wyoming, 11.86; 2, Caden Stoddard, South Dakota, 11.92; 3, Rett Coors, Colorado, 12.21; 4, Cory James Bomhoff, Wyoming, 12.59; 5, Cash Evans, Colorado, 12.61; 6, Tiegen Thompson, Wyoming, 13.71; 7, Rance Bowden, South Dakota, 13.76.

Flag Racing – 1, Wyatt Williams, Colorado, 8.039; 2, Rance Bowden, South Dakota, 8.212; 3, Koby Bowden, South Dakota, 8.496; 4, Jet Jensen, South Dakota, 8.522; 5, Wyatt Marsh, 8.814; 6, Tandon Bently, Nebraska, 10.450; 7, Casen Gines, Wyoming, 12.539.

Junior Team Roping – 1, Brylee Grubb, South Dakota/ Acelyn Brink, South Dakota, 11.89; 2, Jaxon Farella, Wyoming/ Cory James Bomhoff, Wyoming, 12.19; 3, Haiden Thompson, Wyoming/ Denton Good, South Dakota, 13.38; 4, Caden Stoddard, South Dakota/ Rance Bowden, South Dakota, 16.99; 5, Asa Pixley, Wyoming/ Austin Pixley, Wyoming, 44.94.

Dally Ribbon Roping – 1, Trevor Hartshorn, South Dakota/ Sidney Peterson, South Dakota, 12.03; 2, Tavy Leno, Wyoming/ Tiegen Thompson, Wyoming, 15.7; 3, Jayce Sorenson, Wyoming/ Jordan Morman, Wyoming, 16.06; 4, Gabe Glines, South Dakota/ Bridget Romey, South Dakota, 18.09; 5, Jaxon Farella, Wyoming/ Haiden Thompson, Wyoming, 30.34; 6, Denton Good, South Dakota/ Acelyn Brink, South Dakota, 31.37; 7, Asa Pixley, Wyoming/ Austin Pixley, Wyoming, 37.22.

Sunday all-around – Jaxon Farella, Cheyenne; reserve all-around – Cory James Bomhoff, Cheyeene.

 

Senior Girls (14-18-years old)

Barrel Racing – 1, Jessica Peterson, South Dakota, 16.962; 2, Jordan Pennington, Colorado, 17.027; 3, Kelly McDaniel, Montana, 17.682; 4, Cassidy March, South Dakota, 18.064; 5, Rayanne Griffin, Colorado, 18.209; 6, Paige Eaks, Colorado, 19.400; 7, Jasmyn Jensen, South Dakota, 23.583.

Goat Tying – 1, Jessica Stevens, Nebraska, 8.73; 2, Emily Knust, Nebraska, 8.79; 3, Kelly McDaniel, Montana, 9.56; 4, Saddie Hammond, Colorado, 10.89; 5, Paige Eaks, Colorado, 13.19; 6, Rayanne Griffin, Colorado, 15.89.

Breakaway Roping – 1, Emily Knust, Nebraska, 2.48; 2, Jordan Pennington, Colorado, 2.86; 3, Kelly McDaniel, Montana, 3.55; 4, Paige Eaks, Colorado, 4.34.

Pole Bending – 1, Jessica Peterson, South Dakota, 21.010; 2, Paige Eaks, Colorado, 21.599; 3, Kelly McDaniel, Montana, 21.968; 4, Cassidy March, South Dakota, 22.138; 5, Jordan Pennington, 28.151.

Trail Course – 1, Paige Eaks, Colorado, 24.470; 2, Kelly McDaniel, Montana, 30.687; 3, Jordan Pennington, Colorado, 38.279; 4, Jessica Stevens, Nebraska, 43.917.

Sunday all-around – Kelly McDaniel, Forsythe, Mont.; reserve all-around – Paige Eaks, Pueblo West, Colo.

 

Senior Boys (14-18-years old)

Bull Riding – 1, Hunter Johnson, South Dakota, 72; 2, Hudson Johnson, South Dakota, 68; 3, Wyatt Noe, 65; 4, Abraham Sarabia, Wyoming, 51.

Saddle Bronc Riding – 1, Tanner Williamson, South Dakota, 61.

Tie-down Roping – 1, Jaykob Smith, South Dakota, 11.52; 2, Merit Van Horn, Nebraska, 12.53; 3, Chance Grill, South Dakota, 12.89; 4, Garrett Glines, South Dakota, 24.00; 5, Levi Glines, South Dakota, 29.00.

Steer Wrestling – 1, Wyatt Tibbits, South Dakota, 9.13.

Senior Ribbon Roping – 1, Cassidy March, South Dakota/ Jaykob Smith, South Dakota, 7.67; 2, Cord Roberts, South Dakota/ Seth Shorb, South Dakota, 9.85; 3, Troupe Coors, Colorado/ Rayanne Griffin, Colorado, 26.79; 4, Jessica Stevens, Nebraska/ Merit Van Horn, Nebraska, 31.94.

Senior Team Roping – 1, Buck Coors, Colorado/ Troupe Coors, Colorado, 14.450; 2, Saddie Hammond, Colorado/ Chance Grill, South Dakota, 37.33; 3, Tanner Williamson, South Dakota/ Katy Jade O’Daniel, South Dakota, 53.76.

Sunday all-around – Jaykob Smith, South Dakota; reserve all-around – Troupe Coors, Loveland, Colo.

More In Sports